Moje cesty

Roadtrip do Itálie ⎟ Cinque Terre

Levanto leží v těsné blízkosti Italské riviéry Cinque Terre. Je to skvělý výchozí bod, když chcete navštívit známá městečka na útesech jako jsou Manarola, Monterosso, Riomaggiore, Corniglia nebo Vernazza.

Pohled na Italské jezero
Italská jezera

Levanto má dostupné ubytování, pěknou pláž, skvělé restaurace. Nedaleko se pak nachází větší město La Spezia, kde je Lidl a dá se tam v pohodě nakoupit.

Večerní výhled výhled na Levanto.
Levanto restaurace

Levanto a vlastně celá oblast Cinque terre je nádherná. Úzké uličky, pizzerie, kavárny, gelaterie, čerstvé těstoviny a focaccie na každém rohu. Tohle mě osobně hodně baví.

Ubytování jsme moc neřešili, tak jsme se rozložili v kempu kousek od pláže. Počasí nám přálo, tak to bylo skvělý. Občas jsme si něco uvařili v kempu, jindy jsme zase zašli k večeru třeba do restaurace na rybu nebo čerstvé těstoviny.

Manarola – Cinque Terre

Následující den jsme si naplánovali první výlet do oblasti Cinque Terre, a to konkrétně městečko Manarola. Stejně jako v celé oblasti Cinque Terre, i v Manarole je parkování problém. Dokonce je to takovej problém, že nehledáte kde zaparkovat zdarma ale čekáte před parkovacím domem a doufáte, že brzy někdo pojede pryč. A nebo můžete šlapat cca 2 km pěšky ale šlapat zpět k autu do kopce nechceš.

Pohled na město Manarola

Jaká byla Manarola? Jednoduše skvělá. Nádherná. Přesně to co jsem chtěl. Městečko na útesech, krásné moře a nádherný západ slunce. Přijemné restaurace, kavárny a nebylo tam zbytečně moc turistů. Byl jsem spokojenej.  Zašli jsme si na skvělou večeři u které jsme se shodli, že to jsou nejlepší lasagne jaké jsme kdy jedli.

Odpolední káva v Itálii
Ulice v Manarole
Výhled na Manarolu
Nádhern Manarola v itálii.
západ slunce v Itálii

Takže Manarola dobrý. Rozhodně doporučuju navštívit.

Monterosso al mare

V Levantu jsme zůstali 4 dny a předposlední den jsme jeli do Monterossa. Taky skvělý, ale Manarola byla lepší, menší a nebylo tam tolik turistů. Výhoda Monterossa je ta, že má hezkou pláž. Nevýhoda je, že musíte zaplati 20 euro, aby vás tam pustili. My tam naštěstí jeli v povečer, takže nás plaž úplně nezajímala. Když jsme se večer vraceli, tak mi přestalo svítit jedno světlo. To jsem ještě netušil, jakej to bude problém.

Zmrzlina v Itálii
Jak fotit s rozostřeným pozadím
Verča v Italských uličkách
Italské uličky
Večerní posezení v Monterossu
večerní pohoda v levantu s Aperolem.

Opouštíme Cinque Terre a jedeme do Benátek

Následujicí den brzy ráno jsme si zašli na snídani a vyrazili na cestu zpět. Navrhl jsem, že pojedeme přes šikmou věž v Pise a podvečer strávíme v Benátkách a v noci se přesuneme do Slovinska k jezeru Bled. Šikmá věž v Pise je v pohodě. Co ale není v pohodě, tak jsou lidi. Jestli člověk někdy potřeboval důkaz, a nebo najít vysokou koncetraci lidí, kteří jsou úplně mimo, tak je to právě šikmá věž v Pise (asi si každej dokáže představit) 😀 Největší radost mi tam udělali Canoli. Sicilská specialita. Nikdy před tím jsem to neměl a je to absolutně skvělý.

Luxusní cannoli v Itálii
Pohled na šikmou věž
Šikmá věž v Pise

Benátky

Tak a honem do Benátek. Když jsem tam byl poprvé v roce 2015, tak jsem z nich byl dost zklamanej. Téměř nemožné zaparkovat a když po půl hodině na vás blikne volné místo, tak vás to stojí 20-40 eur. Letos jsme si řekl, že mimo sezonu a v podvečer by to nemuselo být tak hrozné. A nebylo. Zaparkoval jsem přímo v centru za 4 eura. Sice se tam smí stát pouze hodinu, ale řekl jsem si, že to bude stačit. 

Gondola v Benátkách
Benátské kanály
Verča v Benátkách

V domění, že Benátky znám jsme vyrazili na Piazza San Marco (náměstí Sváteho Marka) což je hlavní náměstí v Benátkach. Pochopitelně jsme neměli mapu, a tak jsme šli přesně na druhou stranu kde nic není. Po 50 minutách jsme se vrátili k autu, abych zaplatil další hodinu. Najednou jsme se vydali tím správným směrem a hned ty Benátky byly zajímavější. Ale problém byl, že po hodině jsme byli v polovině cesty k náměstí Svatého Marka, ale v ten moment jsem čas moc neřešil, když byla hodina a půl pryč a my jsme došli na náměstí, tak jsme si řekli, že už nemá cenu spěchat zpátky a budeme doufat, že nám to projde.

Verča v Benátkách. Protisvětlo
Verča v Benátkách. Protisvětlo ze zadu.
Námšstí San Marco, Benátky
Nákupní pasáž v Benátkách
Náměstí San Marco v Benátkách

Slunce zapadlo a Benátky najednou získaly úplně jinou atmosféru a já na ně změnil názor. Benátky jsou skvělý,  ale jen večer a mimo sezonu.

Benátské mosty

Dočetl jsem se,  že v Benátkách je kolem 350 mostů. My jich prošli a viděli opravdu hodně, protože jsme trochu bloudili i s mapou. Při cestě k autu jsme samozřejmě museli vidět ty nejznámější jako Ponte Dell’Accademia (most Akademie), Ponte dei Sospiri (most vzdechů) a Ponte Di Rialto je asi ten nejznámější. Vzhledem k množství turistů by se tomu dalo věřit. Ale byl krásnej.

večerní Benátky

Po 2,5 hodinách jsme šli konečně k autu a mě začala popadat panika jestli tam to auto vůbec bude. Posledních 200 metrů jsme téměř beželi jako kdyby jsme tím snad něco zachránili. No naštěstí tam auto stálo a bez pokuty. Takže za 8 eur parkování na 4 hodiny v  Benátkách, byla docela výhra.

Hlavní kanál v Benátkách
Benátské podvečerní ulice

Cesta domů a komedie s výměnou žárovek

Když jsme vyjeli z Benátek, tak mi přestalo svítit i druhý světlo. Skvělý, tak jsme jeli do lídlu nakoupit zásoby na cestu (sušenky, kafe, apod.) a kouknout jestli tam neprodávaj šroubováky, abych mohl vyměnit žárovku. K mému překvapení tam měli celou sadu šroubováků, ale to mi přišlo zbytečný kupovat, tak jsem si řekl, že něco najdu v autě. 

Porouchanej Fokus v Benátkách.

Našel jsem příborovej nůž a šlo to překvapivě dobře, tak jsem odšrouboval světla, výtáhl žárovky a zjistil, že nemám náhradní žárovky, tak jsem světla vrátil zpět a se zapnutýma mlhovkama, s výhledem na 2 metry jsme vyrazili na nejbližší benzínku. Jenže Italové pracujou asi tak 4 hodiny denně, takže bylo naivní si myslet, že v 9 večer bude někde otevřeno. Tak jsme vyjeli na dálnici na nejbližší autogrill. 

Za 300,- jsem koupil jednu žárovku na zkoušku. Opět jsem rozšrouboval světlo, vyměnil žárovku a k velkému překvapení světlo stále nesvítilo, tak jsem začal hledat pojistky. Pojistky jsem nenašel, tak jsem začal hledat na googlu, kde jsou pojistky. Pojistky jsem našel. Pak jsem hledal návod od auta, abych pochopil, která pojistka je která. Nepochopil jsem která je která, ale to bylo úplně jedno. Stejně jsem neměl nahrádní pojistky.

Unáva už se začala po 12 hodinách projevovat a my teď stáli před rozhodnutím – vydat se 300 km k jezeru Bled a další den pokračovat do česka, a nebo jet 700 km rovnou domů? Vzhledem k zásobě sušenek a nefuknčním světlům, jsme se rozhodli, že pojedeme rovnou domů, a tak nás čekala 8 hodinová cesta v noci po dálnici bez světel, jen s mlhovkama, a aby to nebylo tak snadný, tak si na rakouské dálnici na nás připravili past v podobě uzavřené dálnice a  objížděk, které vás navedly v jednom případě na dálnici zpět do Itálie. Top.

Ale vzhledem k tomu, že v Brně máme podobně debilní značení, tak jsme se nakonec nějak vymotali.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *